Dostępność na wagę złota- 2022

Konferencja “Dostępna Ginekologia- dostępność na wagę złota”

Pierwsza edycja Konferencji Dostępna Ginekologia wskutek naszego zainteresowania dostępnością wag przyjęła hasło  “dostępność na wagę złota”. Odbyła się 30 września 2022 roku w Centrum Kreatywności Targowa. Wydarzenie było podsumowaniem działań w ramach projektu, ale również przestrzenią otwartą zarówno dla pacjentek, członków organizacji pozarządowych, jak i praktyków. Konferencja trwała w godzinach 10:00-13:00.

Konferencja Dostępna Ginekologia miała na celu poruszenie dyskusji publicznej na temat dostępności usług ginekologicznych, podczas której staraliśmy się odpowiedzieć na pytania:

  •  Dla kogo właściwie są dostosowania w gabinetach?
  • Jak wygląda dostępność w praktyce?
  • Jak chcemy zwiększać dostępność usług ginekologicznych?

Głos otrzymały kobiety z niepełnosprawnościami, a także przedstawicielki personelu medycznego. Poruszyliśmy również temat sprzętu, którego obecność jest konieczna w gabinetach, aby ginekologia była dostępna. Przestrzeń konferencji była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, natomiast po wydarzeniu dokonaliśmy ewaluacji dostępności. Na miejscu znajdowali się wolontariusze, dzięki którym  dostępne było skorzystanie z  asystentury dla osób z niepełnosprawnością.

Zapis transmisji zdalnej z wydarzenia znajduje się tutaj

Fotorelacja z Konferencji 

W efekcie działań konferencyjnych, wysłaliśmy list otwarty z listą podpisów, które zostały złożone elektronicznie przez naszych obserwatorów. List został wysłany do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak NFZ nigdy nie odesłało odpowiedzi. Odpowiedź MZ natomiast publikowaliśmy na naszym fanpage’u.

W ramach działań pokonferencyjnych stworzyliśmy również kampanię “Chcemy równoWAGI”, dzięki której powstała nasza lista wag dostępnych

 

Partnerem Konferencji było Miasto Stołeczne Warszawa, natomiast Warszawska Rada Kobiet objęła matronat nad wydarzeniem.
Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach konferencji upowszechniających Projekt Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra – DOSTĘPNOŚĆ + Projekt INKUBATOR INNOWACJI SPOŁECZNYCH WIELKICH JUTRA -DOSTĘPNOŚĆ+