Ogólnopolska Konferencja Naukowo- Szkoleniowa „Dostępna Ginekologia –(Nie)widoczność potrzeb”
III Konferencja Naukowo-Szkoleniowa “Dostępna Ginekologia-(Nie)widoczność potrzeb” to kolejna edycja naszej konferencji. Odbędzie się w dniach 10-11 października 2024 w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Po raz kolejny podejmujemy tematykę dostępności usług ginekologicznych dla osób z niepełnosprawnościami, zarówno w kontekście osób pracujących w systemie ochrony zdrowia, jak i osób pacjenckich. Tegoroczna konferencja poruszy tematykę niepełnosprawności, a przede wszystkim potrzeb, których gołym okiem nie widać. Skupimy się na grupach szczególnie narażonych na dyskryminację, zwłaszcza przez niską świadomość społeczną oraz niewidoczność ich potrzeb na pierwszy rzut oka, jak osoby uchodźcze z niepełnosprawnościami, czy osoby neuroróżnorodne.
Pierwszy dzień konferencji to 10 października 2024 roku. Tego dnia odbywać się będą wystąpienia naukowe, przedstawienie badań, statystyk oraz informacji merytorycznych w tematyce dostępności usług ginekologicznych. Skupimy się na niewidoczności potrzeb zarówno w kontekście osób pacjenckich, jak również osób zatrudnionych w systemie ochrony zdrowia. Tegoroczne wystąpienia to trzy panele tematyczne i czternaście osób prelegenckich, a szczegółowy harmonogram prezentujemy poniżej.
Harmonogram- 10.10.2024 r.
9:00-9:30 Rejestracja uczestników Konferencji
9:30-9:45 Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia przez Prezeskę Fundacji Kulawa Warszawa
9:45-10:00 Słowo od Patronów
10:00-10:30 Wykład otwierający: “Zobacz nas, czyli o projekcie “Dostępna Ginekologia” i jego roli w zwiększaniu widoczności potrzeb”
10:30-11:45 Sesja 1. (Nie)widoczny pacjent
- Natalia Skoczylas i Urszula Chowaniec, Vingardium Grubiosa- Fotel ginekologiczny jest dla kobiet, a nie wielorybów
- Sylwia Lipińska, Pracownia PoMOC- Osoba g/Głucha i słabosłysząca w gabinecie lekarskim – perspektywa pacjentek przedstawiana na terapii.
- Olga Ślepowrońska, Stowarzyszenie Mudita- Powitalnik- rodzice NIE pozostawieni sami sobie.
- Agnieszka Warszawa, Institutum Investigationis Scovorodianum- Neurodywergentna osoba pacjencka.
11:45-12:00 Przerwa kawowa
12:00- 13:15 Sesja 2. (Nie)dostrzegalny personel
- Michał Mazur, Ministerstwo Zdrowia
- Agnieszka Damentko, Fundacja Wbrew Pozorom – (Nie)widzialny personel fizjoterapeutyczny: kluczową rolą w rozwiązywaniu problemów seksualnych niepełnosprawnych pacjentów
- Helena Bielawska, Dobre Doule- (Nie)dostrzegalne wsparcie
- Jagoda Hofman-Hutna, Polki w medycynie- Czy medykowi wypada? O problemach psychicznych w polskiej ochronie zdrowia
13:35-14:00 Przerwa lunchowa
14:00- 15:15 Sesja 3. (Nie)istotni statystycznie
- Agata Śmiałkowska i Zuzanna Piontke, Fundacja Bezpestkowe- Zespół MRKH w gabinecie ginekologicznym, czyli co chciałybyśmy, aby wiedzieli lekarze.
- Weronika Brączek, Katarzyna Łagowska, Polskie Forum Migracyjne- Wsparcie migrantek i uchodźczyń w obszarze zdrowia i opieki okołoporodowej.
15:15-15:30 Podsumowanie i zakończenie pierwszego dnia Konferencji
Drugiego dnia-11 października 2024 roku startujemy o godzinie 10, natomiast kończymy o 14:00. W tym czasie odbędzie się szereg równolegle prowadzonych warsztatów z przedstawieniem rozwiązań, jak i wiedzy praktycznej. Treści warsztatowe będą przydatne dla osób pacjenckich, jak i osób zatrudnionych w obszarze ochrony zdrowia. W dniu szkoleniowym warsztaty będą prowadzone równolegle. Udział w warsztatach jest bezpłatny, natomiast certyfikat uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe są bezpłatne dla osób, uczestniczących w dwóch dniach obrad. Osoby, które będą uczestniczyć tylko w sesjach warsztatowych, mogą nabyć certyfikat oraz materiały szkoleniowe za symboliczną kwotę tutaj.
Harmonogram- 11.10.2024 r.
9:30-10:00 Rejestracja uczestników konferencji
10:00- 11:30 Równoległe rozpoczęcie sesji warsztatów
11:30-12:00 Przerwa
12:00-13:30 Druga część warsztatów
13:30- 14:00 Zakończenie wydarzenia
Wybór sesji warsztatowych dla osób uczestniczących w wydarzeniu:
- (Nie)wygodni- warsztat praktyczno- techniczny z wykonywania sprzętu dedykowanego osobom pacjenckim z niepełnosprawnościami
Główna prowadząca: Justyna Czechowicz, specjalistka ds. szkoleń Fundacji Kulawa Warszawa
Czas trwania: 4 godziny z przerwami
Opis: Nowe technologie to dla osób z niepełnosprawnościami szansa na lepsze, sprawniejsze i często samodzielne funkcjonowanie w życiu codziennym, a dla personelu medycznego bezpieczną pracę i wsparcie w obsłudze pacjenta. Z każdym rokiem rośnie liczba urządzeń, czy programów, które pomagają niwelować utrudnienia związane z komunikacją jak również niedostosowaniem obiektów i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prezentowane przez nas sprzęty mają zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania procedur medycznych. Zapraszamy do testowania tych rozwiązań w celu zapewnienia równego dostępu do opieki zdrowotnej dla pacjentów.
- (Nie)czytelne- warsztat o dostępności plików tekstowych
Główna prowadząca: Wiktoria Boryca, specjalistka ds. realizacji projektów Fundacji Kulawa Warszawa
Czas trwania: 4 godziny z przerwami
UWAGA: Prosimy o zabranie własnych laptopów na potrzeby udziału w warsztatach
Opis: Informacje prasowe, odpowiedzi na wnioski, pisma, komunikaty, ogłoszenia… Jak zapewnić optymalne pod kątem dostępności formatowanie pliku tekstowego? Co to znaczy “dostępny dla programu odczytu ekranu”? Jak przygotować dostępny pdf? I co jeśli mamy tylko skan? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie warsztatu o dostępności plików tekstowych. Warsztat jest kierowany do osób, które pracują w administracji, zajmują się redakcją tekstów lub po prostu są ciekawe, jak taki tekst przygotować. Poznamy tajniki uniwersalnego formatowania, dowiemy się czym jest kontrast i jak określić czy jest wysoki, nauczymy się formatować pliki pod kątem programów odczytu ekranu, a także poznamy darmowe narzędzia, które pozwolą nam uprościć cały proces w przyszłości.
- (Nie)widoczni- o obsłudze pacjentki neuroatypowej
Główna prowadząca: Izabela Sopalska- Rybak, Prezeska Fundacji Kulawa Warszawa
Czas trwania: 4 godziny z przerwami
Opis: Brak świadomości o różnorodności doświadczeń w spektrum autyzmu wśród specjalistów sprawia, że osoby neuroróżnorodne mogą unikać kontaktu z placówką medyczną. Często w procesie obsługi pojawiają się wątpliwości, jak się wobec nich zachować. W jaki sposób się komunikować, jak zachęcić do skorzystania z porady lekarskiej. Na szkoleniu, które dla Państwa przygotowaliśmy, pragniemy przybliżyć fundamentalne zasady zachowań i komunikacji, ważne dla osób neuroróżnorodnych. Informacje, które przekażemy, będą również pomocne w procesie wdrażania rozwiązań poprawiających dostępność usług świadczonych przez Państwa placówkę.
Opis dostępności Konferencji znajdą Państwo tutaj.
Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Kulawa Warszawa i odbywa się dzięki wsparciu Gedeon Richter oraz Winncare. Partnerami tegorocznej edycji są Dom Pandy oraz Fundacja Centrum Edukacji Niewidzialna. Patronat medialny objęły: portal Niepelnosprawni.pl, Medycyna Praktyczna oraz Medexpress. Patronami honorowymi wydarzenia są Prezydent m.st. Warszawa, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Pacjenta.