O projekcie

Fundacja Kulawa Warszawa stworzyła innowację nazwaną „Dostępna Ginekologia”, która ma na celu poprawę sytuacji kobiet/osób pacejnckich z niepełnosprawnościami w dostępie do usług ginekologicznych.

 

W 2019 roku wydaliśmy raport „Przychodzi baba do lekarza – dostępne usługi ginekologiczne dla kobiet z niepełnosprawnościami”, który pokazał w jak bardzo złej sytuacji są kobiety z niepełnosprawnościami w kwestii dostępu do usług ginekologicznych odpowiadających na ich potrzeby. Dzięki czemu działania Miasto Stołecznego Warszawy sprawiły, że w Szpitalu Praski oraz w Szpitalu na Solcu powstały programy dostępnych usług ginekologicznych dla kobiet/osób pacjenckich z niepełnosprawnościami. Mieliśmy także przyjemność szkolić wielu pracowników personelu medycznego z zakresu zapewniania wsparcia pacjentkom/osobom pacjenckim z różnymi niepełnosprawnościami oraz dostępności usług ginekologicznych, które zostały bardzo pozytywnie przyjęte.

Idąc za ciosem i cały czas starając się zwiększać dostępność usług ginekologicznych dla kobiet/osób pacjenckich z niepełnosprawnościami, postanowiliśmy stworzyć innowacyjne narzędzie, które ma ułatwić kobietom/osobom pacjenckim z niepełnosprawnościami odnalezienie gabinetu ginekologicznego odpowiadającego ich potrzebom. W ramach innowacji „Dostępna Ginekologia” zbudowaliśmy stronę internetową i tworzymy bazę dostępnych gabinetów ginekologicznych dla kobiet/osób pacjenckich z niepełnosprawnościami na podstawie deklaracji o dostępności, którą uzyskujemy od placówek medycznych. Zdajemy sobie sprawę, że obecnie nie każdy gabinet będzie dostępny dla kobiet/osób pacjenckich z każdym rodzajem niepełnosprawności. Choć taki jest cel naszych działań, to patrzymy realnie na obecną sytuację.

Na naszej stronie każdy może wyszukać gabinet ginekologiczny zgodnie z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, znaleźć informacje odnośnie dostępności wraz z opisami oraz zdjęciami. Każda osoba zarejestrowana na tej stronie osoba może dodać samodzielnie kolejne gabinety ginekologiczne, może ocenić je, dodać komentarz.

 

Oprócz czysto informacyjnej części tej strony, czyli wyszukiwarki dostępnych gabinetów ginekologicznych, można też znaleźć zakładki edukacyjne dla kobiet/osób pacjenckich z niepełnosprawnościami oraz dla personelu medycznego. Chcemy, aby ta strona była źródłem informacji i wiedzy dla obu stron.

 

Prowadząc szkolenia dla personelu medycznego pytaliśmy także o potrzeby tej grupy osób w kwestii przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Personel dostrzegł, że dzięki zapewnieniu dostosowań dla osób z niepełnosprawnościami, nie tylko łatwiej będzie się komunikowało, wspierało, zapewniało dostępne usługi, ale także przyspieszy i ułatwi pracę, a obie strony będą czuły się komfortowo w czasie wizyty i badań.

Innowacja została realizowana w ramach Projektu „INKUBATOR INNOWACJI SPOŁECZNYCH WIELKICH JUTRA – DOSTĘPNOŚĆ +” wdrażanego na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w ramach IV Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (Działanie 4.1: Innowacje społeczne), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Jeżeli będą mieć Państwo uwagi, sugestie, dodatkowe zapotrzebowanie, zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem: kontakt@dostepnaginekologia.pl lub fundacja@kulawawarszawa.pl